.

Články


Článek

23. 04. 2021

Délka čtení: 5 min

Pohyb zboží stále zrychluje. IoT nebo RFID čipy zvýší efektivitu přepravy a sníží množství odpadu

Roste nejen objem zakázek, ale také se zvyšuje očekávání zákazníků. Obojí dohromady vytváří na kvalitu servisu i rychlost dodávek velký tlak. „Pohyb zboží totiž dle našeho pozorování neustále zrychluje. Vítězem se stane ten, kdo se dokáže na situaci adaptovat, tedy ten, kdo zvládne dělat rychlá a informovaná rozhodnutí v téměř reálném čase na základě relevantních dat,“ zmiňuje na úvod Petr Blabla, ředitel divize Digital Retail společnosti Adastra ČR.

Zboží obíhá více, lidé méně

„Důsledkem přechodu části života do online prostředí včetně nákupů a objednávání jídla je obrovská spotřeba jednorázových obalových materiálů. Osobně vidím silnou potřebu cirkulárního řešení,“ říká Petr Blabla.

Všichni, kdo v poslední době objednávají online, ví, že balíky jsou zabalené a vystlané tak, aby se hlavně předešlo poškození zboží. A všichni také tuší, že dochází k používání nadměrného množství obalového materiálu. „Vcelku pochopitelně se teď prioritně řeší adaptace byznysu na současnou situaci a skokový nárůst objemu přepravovaného zboží, takže nárůst spotřeby jednorázových obalů je upozaděn. V globálním měřítku si však zaděláváme na větší problém, který se bude muset dřív nebo později řešit,“ upozorňuje Petr Blabla.

Musíme obaly vracet do oběhu

Podle slov Petra Blably se v Adastře nyní tomuto tématu věnují velmi intenzivně. „Osobně vidím dvě roviny, po kterých se řešení bude ubírat. IoT čipy se uplatní na udržitelných paletách, klecích, bednách nebo samotných dopravních prostředcích. Po celou dobu manipulace se zbožím mohou přepravci i dopravci sledovat jak polohu, tak další podmínky, jako jsou otřesy, teplota, vlhkost nebo dokonce pohyb mimo vyznačenou zónu či neoprávněné otevření. IoT čipy vydrží bez výměny baterie několik let. Díky síti internetu věcí neustále posílají požadovaná data do cloudu, kde jsou dostupná všem stranám. Transparentnost v tomto případě přispívá k větší efektivitě a snižování nákladů.

Druhou oblast představuje naše vědomé znovupoužívání obalových materiálů. To můžeme podpořit řešením v podobě RFID čipů nebo například QR kódů, které se dají snadno načítat a jsou relativně levné. Výrobcům umožní obaly monitorovat, sbírat, třídit a snáze vracet do oběhu,“ vysvětluje Petr Blabla a jako příklad uvádí sektor FMCG, který čelí čím dál více regulacím, které zvyšují požadavky na znovuvyužitelnost obalových materiálů. I zde budou cirkulární řešení obohacená o data klíčem k úspěchu. Všeobecně příjímané standardy obalů a spolupráce jednotlivých subjektů dodavatelského řetězce bude nejspíš základním předpokladem úspěchu umožňujících plošné nasazení, které učiní technologie jako RFID nákladově rentabilní. Jako u všech inovací bude důležité i načasování, kdy se potřeba eliminace jednorázových obalů potká s poptávkou a trendem cirkulární ekonomiky.

Článek je převzatý z časopisu LogisticNEWS 03/2021, autor: Markéta Vojáčková.

Chcete-li se o našich digitálních řešeních pro efektivnější logistiku dovědět více, kontaktujte nás.

Děkujeme

V co nejbližší době se vám ozveme.

Petr Blabla

Ředitel divize Digital Retail

Petr Blabla