Pioneers Festival, Vienna – jedna z největších evropských průkopnických konferencí, kde si podává ruku svět nejmodernějších technologií a byznysu. Koncem května se do srdce rakouské metropole vydala i výprava nadějných start-upů z České republiky, a to díky podpoře Adastra Group. Začínající, ale nadějní podnikatelé a vývojáři tak měli unikátní možnost seznámit se s aktuálními trendy v logistice, IT, robotiky nebo biotechnologie. Především ale získali cenné kontakty na budoucí klienty, partnery či investory.

Simulace skoku z letadla za pomoci virtuální reality, nejmodernější možnosti ekologického bydlení, nákladní přeprava zboží pomocí létajících dronů nebo výroba „pravé“ kůže pomocí 3D tiskárny a živočišných buněk. To a ještě mnohem více nabídl letošní ročník přehlídky inovací Pioneers Festival ve Vídni.

Do rakouské metropole zavítalo na 2500 účastníků, z toho zhruba 1600 start-upových projektů z více než 90 zemí z celého světa. Mezi nimi nechyběli ani zástupci z České republiky. „Abyste se dostali na takto významný festival, musíte mít nejen dobrý nápad a schopnosti, ale bohužel i nemalý finanční obnos na vstupenky. A právě peněz se start-upům nedostává a ty tak přicházejí o skvělé příležitosti. Proto jsme se rozhodli nadějným projektům přispět na účast,“ vysvětluje Pavel Kysela, generální ředitel štědrého sponzora Czech Pioneer Busu, společnosti Adastra.

Mladí Češi měli unikátní možnost navštívit workshopy, přednášky, debaty a prezentace špičkových vývojářů a odborníků na rozličná témata od smart dat, přes digitální měnu až po umělou inteligenci. Nemenším lákadlem ovšem byla i účast čtyř set investorů.

Ani letos na festivalovém průkopnickém menu nechyběla prestižní soutěž Pioneers Challenge, která oceňuje ty nejlepší start-upy světa, jež získají finanční odměnu ve výši 100.000 Euro. „Čeští soutěžící sice na příčky nejvyšší nedosáhli, ale umístili se v TOP 50, což je fenomenální úspěch,“ chválí Kysela mladé talenty z firem Skypicker a PhoneXSecurity.

A jaký vývoj festival predikuje do dalších let? Například se máme připravit na to, že v budoucnu již nebudeme používat platební karty, ale bankovní účty budeme ovládat SIM kartou.